Dr. Servet Terziler yazdı: Stresin, saçkırana neden olabildiğini biliyor muydunuz?

Saçkıran, saçın fark edilmeyecek şekilde küçük yamalar halinde dökülmesine neden olan bir durumdur. Ancak bu yamalar daha sonra fark edilebilir hale gelebiliyor. Günlük yaşam stresinin dışında yoğun stres yaşayan kişilerde görülebilen saçkırana, özellikle travmaya yol açan stres durumları neden olabiliyor.

Erkeklerde daha fazla görülüyor

Sakalda, kaşlarda ve kirpiklerde de görülebilen saçkıran, yavaş gelişebildiği gibi yıllar sonra da tekrarlanabiliyor. Saçkıran ağırlıklı olarak gençlerde ortaya çıkıyor. Hastalıktan etkilenen her 100 kişiden 70 ila 80’i 40 yaşın altında. Erkeklerde kadınlardan daha fazla oranda görülüyor.

Belirtiler kişiye göre değişebiliyor

Belirtileri kişiden kişiye değişen saçkıran, saçlı deride bir veya birden fazla düzgün, oval ve tüysüz bölgelerde açığa çıkar. Etkilenen bölgedeki cilt sağlıklıdır ve ciltte iltihabi durum söz konusu değildir. Dökülen bölgelerde yeni çıkan kıllar renksiz, ince, cansız bir görünümde olur. Bazı hastalarda saçlı deride yanma, kaşıntı gibi hisler duyulabiliyor. Saç dökülmesi genellikle kafa derisinde başlıyor. Fakat kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüyleri dahil her türlü saçlı deri saçkıranın etkisine girebiliyor ve tırnak yapısında değişiklikler meydana gelebiliyor.
Bazı hastalarda el ve ayak tırnaklarında da ince toplu iğne ucu gibi çöküklükler görülebilir. Ayrıca beyaz benekler, ince çizgilenmeler, parlaklığın kaybolması ve kırılmalar da olabiliyor. Nadiren tırnaklarda şekil bozukluğu görülebilir.

Mezoterapi, PRP ve saç lazeri ile tedavi imkanları

Halk dilinde saç köklerinin küsmesi olarak bilinen saçkıranın tedavisinde; mezoterapi ile saçkıranın olduğu noktaya vitamin enjeksiyonu uygulanabildiği gibi; PRP tedavisi de yapılabiliyor. Bazı durumlarda tedavi protokollerine kortizon ya da ağızdan ilaç ile lokal steroid enjeksiyonu da uygulayabiliyor.
Saçkıran tedavisinde bir ila iki ay aralığında saç lazeri tedavisi ile growth faktör (büyüme faktörü) uygulaması yapılabiliyor. Bu iki uygulama ile saçlar bir hafta 10 gün içinde tedaviye hızlıca sonuç verirken; en geç bir ila iki ay içerisinde de saçlar gözle görülür oranda çıkıyor.

Travmanın yönetiminde psikoterapi tedavisi gerekli

Klinikte saçkıran tedavisine uyguladığımız ikinci tedavi protokolü ise hastaya hekiminin kontrolünde stres ile baş etme yöntemini öğretme. Böylelikle yarım saat süren hastanın psiko-analizi ile psikoterapi tedavisi yapılarak zihnin ve travmanın doğru yönetilmesi sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x