BM: Haiti’de şiddet olayları nedeniyle 300 bin çocuk yerinden edildi

UNICEF’ten yapılan açıklamada, “Haiti’de devam eden şiddet ve istikrarsızlık 300 binden fazla çocuğun yerinden edilmesine yol açmış olup Mart ayından bu yana her dakika bir çocuğun yerinden edildiği tahmin edilmektedir. Ülke genelinde tahminen 3 milyon çocuk, yıllardır süren siyasi kargaşa, yaygın yoksulluk, yaygın hastalık ve çok sayıda afet nedeniyle insani yardıma ihtiyaç duymaktadır” denildi.

‘EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENDİ’

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, yaptığı açıklamada, “Gözlerimizin önünde cereyan eden insani felaket, çocuklar üzerinde yıkıcı bir etki yaratıyor. Yerlerinden edilen çocukların güvenli ve koruyucu bir ortama ve uluslararası toplumdan daha fazla destek ve finansmana ihtiyaçları var. Haiti’deki ihtiyaçlar, çocuklar için tehlikelerle birlikte artmaya devam ediyor. Çocuklar, yetişkinler tarafından yaratılan bir krizin bedelini hayatları ve gelecekleri ile ödememelidir” ifadelerini kullandı.

ŞİDDET VE CİNSEL İSTİSMAR 

UNICEF, çocukların ailelerinden ayrılma, cinsel istismar ve sömürü riskiyle karşı karşıya olduğunu, ayrıca bazı çocukların silahlı gruplara katılmaya zorlandığına dikkat çekti. Açıklamada;

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x