İzzeddin el Kassam Tugayları kimdir?

İzzeddin el Kassam Tugayları, Hamas’ın silahlı kanadı olarak 1992’da faaliyetlerine başladı. Kassam Tugayı, adını 1935’te hayatını kaybeden Suriye asıllı Filistin lideri Şeyh İzzeddin el Kassam’dan aldı.

Kassam Tugayı, 1 Ocak 1992’de kendilerine bağlı bir hücre tarafından yayınladığı ilk açıklamayla, Hamas’ın silahlı kanadı olduğunu duyurdu.

Kassam Tugayı, ilk füzesini 26 Ekim 2001’de İsrail’in güneyindeki Sderot’a fırlattı. “Kassam 1” adıyla bilinen roket, Time dergisinde “Ortadoğuyu değiştirme imkanına sahip ilkel roket” sözleriyle nitelenmişti. Tugay, 2014 yılında ise Kassam, insansız hava aracı ürettiğini duyurdu.

Yahya Ayyaş, Nizar Reyyan, Salah Şehade ve Ahmed Caberi gibi bir çok komutanını İsrail saldırılarında kaybeden silahlı grubun liderliğini Muhammed Deif sözcülüğünü ise Ebu Ubeyde yapıyor. Tugay, Filistin dışından hiçbir milis desteğini kabul etmiyor. Kassam Tugayı, askeri hiyerarşik yapılanmada erden başlayarak manga, takım, bölük, tabur gibi gerçek askeri düzen içinde olduğunu bildiriyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x