SAADET-Gelecek Partisi’nin Meclis’teki yer sorununu Bahçeli çözdü

ANKARA – Seçimden sonra kurulan Saadet Gelecek Partisi Meclis Grubu’na Genel Kurul sıralarında yer ayrılmaması sorunu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin araya girmesiyle çözüldü. Meclis Başkanlığı’nın Saadet Grubuna Genel Kurul’da yer açmaması üzerine Saadet Grubu Meclis’teki komisyon sıralarına oturdu. Bunun üzerine Danışma Kurulu toplanarak sorunun nasıl çözülebileceğini tartıştı. Danışma Kurulu devam ederken devreye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli girdi. Bahçeli, MHP Meclis grubuna talimat vererek kendilerinde olan ön sıradaki 4 sandalyeden ikisinin Saadet Gelecek grubuna verilmesini istedi.

KAYA: AK PARTİ’DEN ANLAYIŞ BEKLERDİK, BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Genel Kurul’a verilen aranın ardından MHP’den kendilerine geçen ön sıralardaki yerlerine oturan Saadet Grup Başkanı Bülent Kaya, Bahçeli’ye teşekkür ettiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ön tarafta 12 koltuğu bulunan AK Parti’den bir anlayış bekliyordum. Çünkü diğer bütün partilerin ön tarafta sadece 4 koltuğu var ve ancak grup başkan ve başkanvekillerinin oturabileceği bir düzende. Bu krizle ilgili bugün bir toplantı düzenlendi. Orada MHP’nin Grup Başkanvekili Erkan Bey, Sayın Devlet Bahçeli’nin kendilerine talimatı olduğunu, bu sorun çözülemiyorsa MHP olarak kendilerine düşen ön taraftaki dört koltuktan iki tanesini Saadet Partisi’ne rızalarıyla verebileceklerini ifade ettiler. Biz de Sayın Devlet Bahçeli’ye, MHP Grup Başkanvekillerine ve değerli milletvekillerine gösterdikleri bu nezaket ve anlayıştan dolayı teşekkür ederiz. Bunu da AK Parti’deki arkadaşlarımızın bir not olarak almasını rica ediyoruz.”

Kaya’nın ardından söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da sorunun Meclis’in gelenekleri doğrultusunda çözülmesini istediklerini belirtti ve “Gelinen son aşamada karşılıklı anlayış ve rıza çerçevesinde MHP grubu olarak yan yana hiçbir şarta tabi olmaksızın rıza ve demokratik düşünce itibariyle Saadet Partisi grubu arkadaşlarımıza konuyu arz ettik” dedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bu sorunu bir an evvel çözmek adına bu adımı attığını ifade eden Akçay, Saadet Grubu’na başarı dileklerini iletti.

MHP: KRİZİ BAHÇELİ ÇÖZDÜ

Saadet Gelecek Grubu’na iki sandalyenin verilmesinin ardından MHP Grubu’ndan yapılan açıklamada; “Saadet Partisi ve Gelecek Partisinin birlikte TBMM’de Grup kurmasıyla Genel Kurulda ortaya çıkan oturma yeri krizini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çözdü. Devlet Bahçeli MHP Grubuna tahsis edilen bir sırayı Saadet Partisi Grubuna vererek bir süredir çözülemeyen krizi sona erdirdi” denildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x